Protipožiarne dvere: kde nesmú chýbať

Používanie protipožiarnych uzáverov upravuje dokonca i zákon. Medzi takzvané protipožiarne uzávery patria aj protipožiarne dvere. Viete kde ich musíte mať a kde to síce nie je povinné, no žiaduce? Pootvorené červené dvere so striebornou kľučkou.jpg

Komerčné priestory

Pod pojmom komerčné priestory rozumieme všetky priestranstvá, kde majú prístup ľudia, teda verejnosť. Ide napríklad o obchodné centrá, reštaurácie, pracovisko alebo školu. Na všetkých týchto miestach sú protipožiarne dvere http://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/protipoziarne-konstrukcie/ povinné. Zákon neurčuje ich počet a ani konkrétne miesto, kde musia byť namontované. Samozrejme, že to nie je úplne jedno. Ak prevádzkujete reštauráciu a dvere umiestnite niekde do skladu, mohol by to byť problém. Preto si vždy dôkladne zistite, aké presné pravidlá, sa týkajú práve vašich priestorov.

Poznámka:Slovíčko „komerčné priestory“ oficiálne nepopisuje presne tie miesta, ktoré sme uviedli. Tieto slová sme použili skôr ako pomôcku, respektíve skratku, ktorou si tak trošku zjednodušíme pojmy.

Nepovinné, no užitočné

V klasickej domácnosti nie ste povinní mať protipožiarne dvere. Nie je však na škodu, nad nimi popremýšľať. Táto investícia neochráni len váš domov, ale hlavne vaše zdravie a život. nad takýmito dverami by ste mali jednoznačne popremýšľať vtedy, ak ste si práve svoj príbytok zrekonštruovali. Na škodu nie sú ani vtedy, ak sa vo vašej domácností nachádza mnoho horľavých predmetov. Hovoríme napríklad o drevených stenách, záclonách, elektrických rozvodoch nie v najlepšom stave alebo o používaní elektrických radiátorov.Veľké obchodné centrum fotené zhora.jpg

Protipožiarne dvere a cena
Konkrétna cena dverí závisí od toho, z akých materiálov boli vyrobené. Tak napríklad oceľové protipožiarne dvere, vás budú stáť minimálne tristo eur.
Estetická stránka
Čo sa týka stránky estetickej, protipožiarne dvere sa na prvý pohľad od tých klasických nijako nelíšia. Navyše na nich môžete použiť fóliu alebo povrchovú úpravu ladenú do dreva, či iných populárnych materiálov.